Варицела
Варицела (лещенка)
Какво е Варицела?
Варицела е вирусно заболяване, което се характеризира със специфичен везикулозен обрив по кожата и лигавиците. Причинява се от Варицела зостер вирус ( Varicella-zoster virus, VZV ), който е от семейството на херпес вирусите. Сред непрофесионалните среди това заболяване е известно като лещенка. Варицелата не е нито дребна шарка (морбили), нито едра шарка (вариола).
Заразна ли е тази шарка?
Да. Тя е силно заразно заболяване, което засяга най-често децата между 3 и 9 годишна възраст, но е възможно заболяване при по-малки деца (дори кърмачета), както и при възрастни. Протичането при децата по принцип е по-леко отколкото при възрастните и неведнъж възрастни пациенти, болни от варицела са съжалявали, че твърде късно са прихванали тази “детска” болест.
Какви са симптомите?
Симптомите обикновено не са тежки: леко повишена температура, обща отпадналост и характерен сърбящ обрив. Вирусът, който я причинява може да не се прояви с години и после, в зряла възраст, да се появи отново под формата на херпес зостер.
Заболяването се проявява първо с повишаване на температурата и главоболие, обикновено от 7 до 9 дни след контакт с вируса. 24 до 36 часа след това се появява обривът - кръгли, червени пъпки с изпълнено с течност мехурче в средата. При разкъсване течността от мехурчето се излива и изсъхва в коричка. Обривът продължава на вълни от 3 дни до една седмица. Мехурчетата и коричките са заразни и сърбят. Разчесването им може да доведе до замърсяване, инфектиране и образуване на белег. След изчезване на коричките болният вече не е заразен.
Как се пренася?
Вирусът на варицелата се предава чрез пряк контакт с носител на инфекцията или по въздуха, когато заразеният кашля или киха. Варицелата (но не и херпес зостер) може да се предаде при пряк контакт с обрив от херпес зостер. Заболяването често протича масово в семейството, училищата и детските градини. Симптомите се появяват едва когато болният стане заразен, за това е трудно да се изолира навреме. Многократното излагане на вируса през инкубационния период може да направи по-тежки симптомите. Обикновено едно преболедуване от варицела осигурява доживотен имунитет. Второ боледуване е възможно, но се случва рядко.
Какви рискове има заболяването?
Заболяването от лещенка обикновено трае около две седмици при иначе здрави деца. Някои хора могат да получат потенциално сериозни усложнения, особено новородените, възрастните и пациентите с отслабена имунна система.
Хората с отслабена имунна система, например потисната от лекарства или поради заболяване от рода на СПИН, могат да развият пневмония или енцефалит (мозъчно възпаление). Новородените също могат да получат усложнения, особено ако са заразени преди раждането или скоро след него. Повечето деца преболедуват от варицела преди десетгодишна възраст. Възрастните прекарват боледуването по-тежко от децата.
Какви добавки се препоръчват?
Вижте в таблицата по-долу препоръчителните хранителни добавки при варицела.
Ако не е указано друго, посочените тук дози са за възрастни. За деца между дванадесет и седемнадесет години намалете дозата до три четвърти. За деца между шест и дванадесет години използвайте половин, а под шест години -четвърт доза.
Добавка | Препоръчвана доза | Коментар |
---|---|---|
Витамин А плюс бета каротин и витамин Е |
4,5 мг дневно. 7,5 мг дневно. Започнете с 270 мг дневно и увеличете постепенно до 540 мг дневно. |
Имуностимулатор, подпомагащ оздравяването на тъканите. Антиоксидант, който способства за пренасянето на кислорода до мозъчните клетки и ги предпазва от увреждане от свободните радикали Използвайте формата d-алфа-токоферол.
|
Витамин С | 1000 мг 4 пъти дневно. | Мощен имуностимулатор, помагащ за понижаване на температурата. |
Цинк | 99 мг дневно. | Подобрява имунитета и оползотворяването на витамин А. Отслабва пристъпите на херпес. За най-добро усвояване използвайте таблетки за смучене цинков глюконат |
Рейши гъба капсули | 2 пъти по 1 капсула дневно. | Мощен имуностимулатор с противовирусно действие. |
Мултивитамини | 1 таблетка дневно. | Всички хранителни вещества са необходими за оздравяването. |
Калий | 99 мг дневно. | Помага за сваляне на температурата и ускорява оздравяването |
БИЛКИ
- Подсладеният с меласа чай от коча билка повлиява добре повишената температура и може да се дава както на възрастни, така и на кърмачета и малки деца. При деца над 2 годишна възраст за температурата може да се прави клизма с коча билка.
- Други препоръчвани билки при това заболяване са корени от репей, ехинацея, джинджифил, хидрастис, лапахо и жълт кантарион.
Нашите потребители изпробваха и препоръчват: Крем от чаено дърво, Масло от чаено дърво, Royal Maris Гел - дезинфекция на рани, Royal Maris Спрей - aнтисептик за кожата, Крем с масла от чаено дърво и бадем, Витамин С на прах, Дъвчащи таблетки с цинк и витамин С, Мултивитамини и минерали.
ПРЕПОРЪКИ
- Пийте прясно изцедени сокове с добавка от протеини на прах или бирена мая. Пийте и чисти зеленчукови бульони.
- След спадане на температурата и възстановяване на апетита се захранете с пасирани банани, авокадо, пресен суров ябълков сок и/или кисело мляко. Не яжте готвени или преработени храни.
- Не давайте на кърмаче с висока температура краве мляко или хуманизирано краве мляко. Вместо това можете да използвате чисти пресни сокове, разредени с дестилирана вода в съотношение 1:1 и с добавка от 100 до 1000 мг витамин С на всеки 120 мл сок. Кърмачетата от 6 месеца нагоре могат да получават бадемово или соево мляко, което може да се купи в магазините за здравословни храни. За профилактика на обезводняването трябва да давате на болното кърмаче много течности.
- Потърсете незабавно лекар, ако симптомите включват замайване, температура над 39,4°С, ускорен пулс, задъхване, загуба на мускулната координация, треперене, повръщане и/или скованост на врата.
- Правете топли бани със сурови овесени ядки или царевично нишесте, прибавени към топлата вода, за облекчаване на сърбежа.
- Не се излагайте на ярко слънце и поддържайте умерено осветление в стаята. Избягвайте ярката светлина до пълното излекуване.
- Пъпките не трябва да се разчесват. Поддържайте ноктите на детето късо подрязани и чисти. При нужда можете да сложите на малкото дете ръкавички. Можете да му правите горещи бани с препоръчаните билки или хладни бани с джинджифил. Обтривайте засегнатите области с гъба напоена с чай. Мокрите компреси помагат за облекчаване на сърбежа и трябва да ги правите често;
- Неболедувалите от варицела членове на семейството трябва да избягват контакта със заразените. Многократното излагане на вируса може да влоши боледуването. Отделете заразеното дете и не допускайте да влиза в контакт с хора в напреднала възраст, с новородени и бременни жени, които не са преболедували варицела.
- Никога не давайте аспирин на дете с висока температура. Проучванията показват повишен риск от синдрома на Рей - рядко и потенциално опасна заболяване, което се наблюдава при деца, лекувани за висока температура с аспирин.
Още съвети
- Заразяването с варицела по време на бременност е свързано с по-голям риск от вродени дефекти.
- Ако пъпките се инфектират, обикновено се предписва антибиотичен крем (противобактериален) и да се третират с масло от чаено дърво.
- Крем от чаено дърво на Dr.Förster е противовирусен мехлем, което облекчава симптомите и съкращава времетраенето на обрива. Най-често се препоръчва за изложените на риск от тежко преболедуване на варицелата - недоносени бебета, младежи и много възрастни хора.
Отзиви от потребители
Съветваме използването на вече изпитани продукти при гъбична инфекция. Нашите потребители изпробваха и препоръчват: Крем от чаено дърво, Масло от чаено дърво, Royal Maris Гел - дезинфекция на рани, Витамин С на прах, Royal Maris Спрей - aнтисептик за кожата, Крем с масла от чаено дърво и бадем, Дъвчащи таблетки с цинк и витамин С, Мултивитамини и минерали.
Безплатна доствка над 200 лв до всеки ОФИС НА СПИДИ за следните градове: София, Пловдив, Варна, Бургас, Нова Загора, Стара Загора, Перник, Кърджали, Пазарджик, Благоевград, Асеновград, Дупница, Кюстендил, Петрич, Банско, Сандански, Види, Русе, Гоце Делчев, Монтана, Плевен, Силистра, Разград, Ямбол, Сливен, Враца, Велико Търново, Търговище, Габрово, Видин, Смолян, Шумен, Добрич, Велинград, Ботвеград, Карнобат, Казанлък, Панагюрище, Пещера и още...