
Синуит
Какво е синуит?
Синуитът е възпаление на назалните синуси. Това са 4 групи кухини в черепните кости, които са част от „отточната" система на главата.
Синуси има над очите (фронтални), от двете страни на носа (максиларни), зад костта на носа (сфеноидни) и в горната му част (етмоидни). Те представляват пълни с въздух кухини, свързани с носа и гърлото посредством канали, по които се оттича секретът.
Синусите са първата защитна линия на белите дробове против инфекция. В повечето случаи синуитът засяга фронталните и/или максиларните синуси, но може да засегне всички и почти всеки човек има проблеми с някои от синусите си. Ако те са прекалено малки или зле разположени и не могат да се справят с обема отделян секрет могат да се запушат. Налягането в тях се увеличава и причинява болка. Синуси, които остават запушени дълго време, стават подходяща среда за развитието на инфекция.
Видове синуит
Синуитът може да бъде остър или хроничен.
Острият се причинява най-често от бактериална или вирусна инфекция в носа, гърлото или горните дихателни пътища, например при настинка. Повече от половината случаи на синуит се дължат на бактерии. Пътуването със самолет също може да причини остро възпаление на синусите поради рязката промяна в налягането.
Хроничният синуит може да се дължи на малки израстъци в носа, травма на костите на носа, пушене и изложеност на дразнещ дим и миризми.
Алергичният синуит може да бъде причинен от сенна хрема или хранителна алергия, особено към мляко и млечни продукти. Хората с отслабена имунна система са податливи на микотичен синуит - потенциално опасно заболяване, което изисква агресивно лечение.
Най-чести симптоми на синуит
Симптомите на синуита включват повишена температура (обикновено не много висока), кашлица, главоболие, болки в ушите, зъбобол, болка в лицето, тежест в главата, затруднено дишане през носа, загуба на обонянието и болезненост на челото и скулите.
Ако почукване по челото точно над очите, скулите или областта около костта на носа причинява болка, възможно е синусите да са възпалени. Понякога синуитът причинява отичане на лицето, запушен нос и гъст секрет.
Симптомите на болните от синуит могат да имат и други неприятни последици. Стичането на секрет по носоглътката може да причини възпаление на гърлото, гадене и лош дъх, а затрудненото дишане – хъркане и безсъние. Виж повече за безсъние тук.
Кои хранителни вещества помагат?
Ако не е указано друго, посочените тук дози са за възрастни. За деца между 12 и 17 години намалете дозата до ¾. За деца между 6 и 12 години използвайте половин, а под 6 години - ¼ доза.
Добавка | Доза | Коментар |
---|---|---|
Много важни | ||
Пчелен прашец | Започнете с ½ лъжичка дневно и бавно увеличете дозата до 1 супена лъжица дневно със кисело мляко. | Повишава имунитета и ускорява оздравяването. Внимание: При някои пациенти пчелният прашец може да причини алергична реакция. Прекратете приложението му ако се появи обрив, хрипове, дисконфорт или други симптоми. |
Мултивитамини | 3 пъти дневно х 1 таблетка. | Подобрява общото здраве и осигурява добро хранене на организма. |
Бета каротин | 2 пъти дневно х 1 таблетка. | Укрепва имунната система, предпазва от простуда, грип и други инфекции. Поддържа здрави лигавиците. Прекурсор на витамин А. |
Витамин В комлекс | 3 пъти дневно х 1 таблетка. | Поддържа здрави нервите, намалява стреса. |
Витамин С | от 3 до 5 грама дневно. | Укрепва имунната система, предпазва от простуда, грип и други инфекции. Намалява секрета. |
Полезни | ||
Коензим Q10 | 60 мг. дневно. | Ценен стимулатор на имунната система. Подобрява снабдяването на клетките с кислород. |
Чесън | 3 пъти дневно х 2 капсули. | Имуностимулатор, който способства за овладяване на инфекцията. |
Цинк | 1 таблетка от 5мг. всеки 2-3 часа през деня в течение на 1 седмица. Не надвишавайте 100 мг дневно. | Противовирусно средство, укрепва имунната система. |
БИЛКИ
- Маслото от чаено дърво – за мазане. Намалява болката и възпалението. Подкрепя всички функции на организма.
- Анасонът, сминдухът, ружата и червената детелина помагат за отделяне на секрета и прочистване на запушването.
- Дафиновото дърво е деконгестант и адстрингент.
- Маслото от горчив портокал може да се използва за изтриване на ноздрите отвътре. Това дава локално облекчение.
- Ехинацеята укрепва имунната система и се бори срещу вирусната инфекция.
- Джинджифиловият корен може да се счука и сложи като лапа на челото и носа. Той стимулира оросяването и оттичането на секретите.
- Хидрастисът е ефикасно средство срещу синуит. Ползата от него може да се увеличи, ако се съчетае с 250 до 500 мг бромелаин - ензим, който се съдържа в пресния ананас. Хидрастисът може да се приема вътрешно под формата на чай или пък с отвара от него да се правят промивки на носа. Можете също да поставите в устата си един пълен гутатор екстракт от хидрастис, да се жабурите с него няколко минути и да го глътнете. Правете това 3 пъти дневно. Внимание: Не взимайте хидрастис вътрешно всеки ден повече от една седмица без прекъсване. Не го използвайте при бременност и бъдете предпазливи, ако сте алергични към спореж.
- Пчелникът облекчава симптомите.
- Лопенът намалява възпалението и успокоява дразненето.
- Копривата е подходяща при всички видове алергии и респираторни заболявания.
- Екстрактът от маслинови листа има противобактериални и противовъзпалителни свойства.
- Шипките са добър източник на витамин С.
ПРЕПОРЪКИ
- Диетата ви трябва да съдържа 75% сурови храни.
- Пийте много дестилирана вода и пресни зеленчукови и плодови сокове. Поемайте и много топли течности - супи и билкови чайове. Те помагат за оттичането на секретите, отпушват и облекчават напрежението в синусите. Ако прибавите суров лук и лют червен пипер, можете да получите още по-бързо облекчение.
- Елиминирайте захарта от диетата си. Намалете приема на сол.
- Не яжте млечни храни, освен нискомаслените заквасени продукти като кисело мляко и прясно сирене. Млечните продукти засилват отделянето на секрети.
- Домашна рецепта: Пригответе смес от 1 чаша топла вода, 1/2 чаена лъжичка морска сол и щипка сода бикарбонат. С помощта на флакон спрей (от аптеката) или гутатор поставете последователно в двете ноздри. Повтаряйте това 3-4 пъти дневно според нуждата за облекчаване на запушването.
- Опитайте да сложите ментол и/или евкалипт (Аляска гел) на синусите за облекчаване на болката и отока. Ако ноздрите ви са силно възпалени, за да избегнете дразненето, поставете гела под носа, ще облекчите дишането.
- Използвайте овлажнител, за да улесните дишането и да изхвърляте секретите.
- Правете парни инхалации, за да улесните оттичането на секретите и да облекчите напрежението. Домашна рецепта: Кипнете вода, прибавете няколко капки евкалиптово или розмариново масло. Свалете от огъня и се наведете на петнадесетина сантиметра над съда за да вдишвате парата. (Внимавайте да не се доближите толкова, че да се опарите или да си раздразните кожата.) Покрийте главата си с кърпа, за да не губите от парата, и дишайте дълбоко. Повтаряйте процедурата няколко пъти дневно, по 15 минути или просто си вземете горещ душ за да облекчите болката и напрежението в синусите.
- За облекчаване на болката слагайте топли компреси или лед (каквото ви помага повече).
- Ако вземате антибиотик заради инфекция в синусите, включете в режима си добавка с пробиотик. Не ги вземайте едновременно. Виж натурален пробиос.
- Ако вземате деконгестанти, използвайте ги само според указанията и в предписаната доза. Ако е възможно, избягвайте капките и спрейовете за нос. Те са пристрастяващи и се намесват в нормалното функциониране на синусите. Освен това капките и спрейовете, както и инхалаторите, могат да причинят свиване и отслабване на кръвоносните съдове в носа. Спирането на деконгестантите може да доведе до обратен ефект - отокът да стане по-тежък, отколкото преди прилагането им. Те могат също така да повишат опасно кръвното налягане. Не прибягвайте до тях, ако страдате от високо кръвно налягане или сърдечно заболяване.
- При силна болка в синусите, може да втривате билково масло 101 билки на RSI.
- Ако от синуита очите ви се подуват, зачервяват и сърбят или ако започнат да сълзят, използвайте масло от чаено дърво. Предпазва очите и укрепва имунната система.
- Не издухвайте със сила носа си, защото това връща секрета обратно в синусите. По-добре изтеглете със смъркане секрет към гърлото и го изхвърлете.
- Не пушете и избягвайте компанията на пушачи. Ако живеете в задимен район, помислете за това да си набавите прочистващо въздуха устройство или да се преместите на по-чисто място.
- Ако забележите подуване около очите, посъветвайте се с лекар. Това е сериозен симптом.
- Редовно посещавайте зъболекаря си за профилактичен преглед. Инфекциите лесно преминават от устата в синусите.
Още съвети
- Ако секретът от носа се избистри след седмица, вероятно нямате инфекция. Ако е зеленикав или жълтеникав, вероятно имате. Ако секретът е прозрачен и нямате други симптоми на настинка, вероятно имате алергия.
- Възможно е да се наложи да вземате антибиотици за справяне с бактериалната инфекция. Винаги провеждайте докрай предписания курс, дори ако симптомите изчезнат по-рано. Ако спрете преждевременно, може да развиете резистентни на антибиотици бактерии и да получите по-силна инфекция.
- Понякога лекарите предписват антибиотици дори и ако не могат да потвърдят бактериалната инфекция. Причината се състои в това, че е много трудно да се установи дали бактерии са причинили синуита, а и е добре да се предотврати развитието на бактериална инфекция по-късно. Както при всяко друго лекарство, важно е да сте наясно с ползата, рисковете и цената на вземането или невземането на антибиотика. При прием на антибиотик, взимайте и пробиотик. Препоръчваме Пробиос актив на RSI.
- Ако проблемите със синусите са хронични и тежки, ако лекарствата не помагат. Може да се наложи операция за прочистване на синусите - не само за облекчаване на дискомфорта, но и за да се избегнат по-сериозни последици.
- Ендоскопската хирургия - един метод за лечение на тежкия хроничен синуит - прочиства проходите в носа без външни разрези и белези. Операцията може да се извърши с местна упойка и не е свързана със силна болка или оток.
- Не много често се срещат полипи - доброкачествени кисти, които задържат секрет - особено в големите максиларни и фронтални синуси. Злокачествените и неовладяемите образувания налагат хирургическо отстраняване.
- Доказан ефект при детоксикация имат Maris капките. Те спогат за обеззаразяване на организма от микроби: бактерии, гъбички, вируси, протозои и спомагат за пълното пречистване на организмът от токсини. Научи повече за Maris капките тук!
- Страдащите от упорит синуит трябва да се посъветват с лекар, за да изключат скрита имунна дисфункция.
- Виж още Астма, Грип и настинка, Бронхит, Белодробен емфизем, Пневмония.
Отзиви от потребители
Съветваме използването на вече изпитани продукти при синуит. Нашите потребители изпробваха и препоръчват: Аляска гел, Крем от чаено дърво, Масло от чаено дърво, Роял масло 101 билки, Витамин С на прах, Чесново масло капсули, Дъвчащи таблетки с цинк и витамин С, Алое вера таблетки за смучене, Екстракт от гроздови семки, Селен плюс А, С и Е, Зелен микс, Пробиос актив, Рибено масло и витамин Е на Dr.Förster, Витамини В-комплекс + АСЕ с фолиева киселина, Върболика, Биосанор, Royal Maris Капки - детоксикация на организма.
Безплатна доствка над 200 лв до всеки ОФИС НА СПИДИ за следните градове: София, Пловдив, Варна, Бургас, Нова Загора, Стара Загора, Перник, Кърджали, Пазарджик, Благоевград, Асеновград, Дупница, Кюстендил, Петрич, Банско, Сандански, Види, Русе, Гоце Делчев, Монтана, Плевен, Силистра, Разград, Ямбол, Сливен, Враца, Велико Търново, Търговище, Габрово, Видин, Смолян, Шумен, Добрич, Велинград, Ботвеград, Карнобат, Казанлък, Панагюрище, Пещера и още...