
Изследвания по време на бременността
След забременяването лекарят може да назначи голям брой изследвания - а и преди него, ако възнамерявате да заченете. Ако смятате, че някои от тези изследвания са неподходящи или ненужни, можете, разбира се, да откажете да се подложите на тях. Обсъдете това с лекаря си.
Има и изследвания, които се провеждат през бременността с цел оценка на развитието и състоянието на плода. Повечето от тях обаче носят риск за детето и/или майката и се извършват само при строги медицински показания, а не рутинно при всяка бременност. Ако ви предложат някое изледване, проверете дали има пужда от него и какви рискове носи.
РУТИННИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
Това са изследвания, които повечето лекари препоръчват по време на бременността:
- Кръвно налягане - за откриване на прееклампсия, измерва се при всяко посещение при лекаря.
- Кръвна захар - изследване на урина за откриване на геетационен диабет, обикновено се прави при първия преглед, а евентуално и при последващите, ако сте изложени на повишен риск от това заболяване.
- Кръвна група - прави се за в случай на необходимост от кръвопреливане и за откриване на Rh несъвместимост между вас и детето, обикновено при първия преглед.
- Изследване за наркотици - изследване на урина за употреба на наркотици, при първия преглед.
- Хемоглобин - изследване на кръв за откриване на анемия, обикновено при първия преглед.
- Цитонамазка - изследване на проба от шийката на матката за откриване на ракови клетки, обикновено при първия преглед.
- Протеин (албумин) - изследване на урина за откриване на прееклампсия, обикновено на всеки преглед.
- Антитела за рубеола - за определяне дали имате имунитет към рубеола, която може да бъде опасна за плода през първите 12 седмици на бременността, обикновено се прави при първия преглед.
- Изследване за болести, предавани по полов път - взема се проба за откриване на признаци на заболявания като хламидии, гонорея и сифилис, при първия преглед и евентуално при следващи.
- Изследване на урина за инфекция на пикочните пътища, при първия и вентуално при следващите прегледи.
АМНИОЦЕНТЕЗА
Тази процедура се извършва за определяне на здравословното състояние на плода. Рядко се прави без да има опасност от аномалии на плода. Рутинното й провеждане е препоръчително при жени над 35 години, които са с повишен риск от раждане на дете със синдрома на Даун, и при двойки с повишен риск от предаване на генетичен дефект на детето.
Какво представлява амниоцентезата?
След поставяне на местна упойка се навлиза с дълга куха игла през корема на майката в матката и в околоплодния сак, за да се изтегли малко количество околоплодна течност за клетъчен анализ. Иглата се проследява с ултразвуков апарат, който дава триизмерно изображение в реално време на матката и плода. Макар че се извършва често, защото все повече жени раждат деца в по-напреднала възраст, тази процедура е свързана с рискове и за майката, и за бебето. Има и възможност за контакт между кръвта на плода и майката, инфектиране на околоплодните води, перитонит, поява на съсиреци, плацентарен кръвоизлив, травми ране на плода с иглата и индуциране на преждевременно раждане. Ето защо аминоцентезата се извършва само при сериозни показания.
Амниоцентеза може да се извършва само между 16 и 18 седмица на бременността и резултатите стават известни едва след две седмици. Прави се само ако жената възнамерява да прекъсне бременността в случай на откриване на аномалия на плода или ако е необходима информация да подбора на адекватни пренатални грижи.
ХОРИАЛНА БИОПСИЯ (ХБ)
Това изследване се прави по-рядко и е по-рисковано от амниоцентезата. Хориалните въси са подобни на пръсти образувания, които изхождат от плодния сак и съдържат същите по произход клетки като развиващия се ембрион. При това изследване се взема малко парченце от хориалната тъкан и се изследва за генетични аномалии на плода. Може да се извърши преди амниоцентезата, обикновено между 6 и 10 седмица от началото на бременността. Вземането на биопсия отнема около половин час.
Сред евентуалните усложнения на ХБ са: инфекция, кървене, спонтанен аборт, Rh-изоимунизация, дефекти на плода и перфорация на околоплодния сак. Основното й преимущество е, че може да се извърши на по-ранен етап от бременността и ако се наложи прекъсване, то е по-лесно осъществимо и по-безопасно. Като при всички други изследвания, и при ХБ трябва добре да се оценят плюсовете и минусите на манипулацията преди извършването й.
УЛТРАЗВУКОВО ИЗСЛЕДВАНЕ (ЕХОГРАФИЯ)
Ехографията/сонографията е изследване, свързано с прилагане на ултразвукови вълни, които се отразяват в различна степен от обектите. Идеята за това изследване е разработена първоначално за целите на космическите технологии, но по-късно започва да се прилага и в медицинската диагностика и в пренаталните грижи.
Могат да се наблюдават плодът, плацентата и околоплодните структури. Така лекарят може да определи размерите на плода, неговото положение, зрялост, наличието на многоплодна бременност, разположението и прикрепянето на плацентата, сърдечната честота на плода и очаквания термин на бременността.
Обикновено ултразвуковите изследвания се провеждат по следната схема:
- Около 7-та седмица - за потвърждаване на бременността и за изключване на извънматочна или моларна бременност. Измерва се зародишът и се потвържвава наличието на сърдечна дейност.
- Между 18 и 20-та седмица може да се направи второ изследване, за да се провери дали плодът расте нормално и да се търси евентуалното наличие на аномалии.
- Трето изследване може да се извърши в 34-та седмица за проверка на растежа на плода.
Броят на ултразвуковите изследвания, които лекарят ще ви назначи, зависи от преценката му за тяхната необходимост. Обикновено не се правят повече от три из¬следвания в течение на бременността, ос¬вен ако не е налице проблем в развитието на плода.
Ултразвуковото изследване, подобно на всички други тестове, трябва да се прилага само при наличие на показания.
ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЕСТРИОЛОВАТА ЕКСКРЕЦИЯ, ТЕСТ БЕЗ ОБРЕМЕНЯВАНЕ, ОКСИТОЦИНОВ ТЕСТ
Тези изследвания се прилагат за определяне на състоянието на плода. Естриоловата екскреция определя кога и как ще се роди бебето при майки - диабетички и при други случаи на патологична бременност.
Тестът без обременяване (нон-стрес тест - НСТ) определя състоянието на бебето, а окситоциновият тест помага да се определи доколко плодът ще понесе стреса от раждането.
При необходимост от извършване на някои от тези тестове, вашият лекар ще ви обясни за какво става въпрос. Ако става дума за определено изследване, винаги помнете, че се отнася за вашето бебе и за вас самата. Трябва да се информирате за всички преимущества и недостатъци на метода, преди да дадете своето съгласие.
Препоръки
- Ако по време на бременността получите кървене или силни болезнени контракции, незабавно потърсете лекарска помощ и следвайте указанията на специалистите.
- Не пренебрегвайте скръбта, депресията или вината, която може да изпитвате след спонтанен аборт. Лекарят ще ви насочи към психолог или друг специалист, който ще ви помогне. Важно е също да обсъдите с него възможната причина за помятането, за да сте спокойни за изхода на следваща бременност. Нормално е да се справите със спонтанния аборт и без емоционални травми.
Забележки
- Кървенето не е непременно признак на започващ спонтанен аборт, но винаги към него трябва да се отнасяше сериозно. Вероятно ще се наложи гинекологичен преглед, за да се установи евентуално разкритие и разкъсване на мембраните, обвиващи плода. Ако това е факт, значи става дума за спонтанен аборт.
- Преждевременното раждане се определя като започване на ритмична родова дейност преди пълното узряване на плода. То се явява между 20 и 37 седмица от бременността.
- Кафето без кофеин (не и обикновеното) се смята за фактор на спонтанните аборти през първия триместър на бременността.
Отзиви от потребители
Съветваме използването на вече изпитани продукти при бременност. Нашите потребители изпробваха и препоръчват: Витамини В-комплекс + АСЕ с фолиева киселина, Витамин С на прах, Q-10 супер плюс, Витамини B комплекс + Биотин капсули, Витамини B комплекс от Dr.Förster, Желязо капсули, Крем от Невен, Магнезий и калций, Пробиос актив, Чесново масло капсули, Дъвчащи таблетки с цинк и витамин С, Крем с масла от чаено дърво и бадем, Магнезиев цитрат плюс витамин В6 с цинк, Рибено масло и витамин Е на Dr.Förster, Royal Maris Капки - детоксикация на организма, Селен плюс А, С и Е, Алое Вера гел, Облепиха крем при сърбеж, Роял гел с черен оман и средиземноморски билки, Крем от чаено дърво, Масло от чаено дърво, Royal Maris Гел - дезинфекция на рани, Royal Maris Спрей - aнтисептик за кожата, Крем за тяло с жожоба.
➤Виж препоръките от Д-р Биляна Анчевска ТУК!
➤Вижте всички подходящи продукти за бременни ТУК!
Безплатна доствка над 70 лв до всеки ОФИС НА ЕКОНТ за следните градове: София, Пловдив, Варна, Бургас, Нова Загора, Стара Загора, Перник, Кърджали, Пазарджик, Благоевград, Асеновград, Дупница, Кюстендил, Петрич, Банско, Сандански, Види, Русе, Гоце Делчев, Монтана, Плевен, Силистра, Разград, Ямбол, Сливен, Враца, Велико Търново, Търговище, Габрово, Видин, Смолян, Шумен, Добрич, Велинград, Ботвеград, Карнобат, Казанлък, Панагюрище, Пещера и още...